جراحی بینی

رینو پلاستی یا جراحی بینی یک عمل جراحی زیبایی بینی است و معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی ، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام می شود .

در رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال :

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی ولب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
 • دفورمیتی (بد شکلی )های بعدازعمل جراحی

جراحی بینی یک جراحی واقعی بوده، جادو و معجزه ای در کار نیست.سعی و تلاشی است برای اصلاح کردن ظاهر و عملکرد بینی با کاستن از قسمت هایی که باعث بدشکلی و انسداد شده اند، با اضافه کردن گرافت های غضروفی و استخوانی جهت ایجاد بهترین ظاهر و راه تنفسی ممکن برای شما در زمانی که لازم باشد.

افراد مختلف خصوصیات بافتی و پزشکی مخصوص به خود دارند ، به همین دلیل نتایج جراحی متفاوت بوده و به تلاش جراح برای رسیدن به نتایج یکسان بستگی ندارد. حتی بینی عمل نشده، خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و بینی های عمل شده، تغییرات غیر قابل برگشتی یافته اند که حصول به نتایج دلخواه را محدود می کند.

در اکثر جراحی های بینی از گرافت غضروفی و استخوانی استفاده می شود، چرا که در اکثر بینی ها نیاز به کاستن از برخی مناطق و هم زمان اضافه کردن به مناطق دیگر وجود دارد. هیچ جانشینی برای گرافت بهتر از غضروف و استخوان خود شما نیست. زمانی که این گرافت ها ترمیم شوند نتایج طبیعی و دائمی حاصل می شود. هر چند غضروف و استخوان هر بیمار با بیمار دیگر از نظر کیفیت و خصوصیت متفاوت است لذا همیشه احتمال جذب، تغییر شکل و یا مشاهده شدن با گذشت زمان وجود دارد.

بیاد داشته باشید که بینی شما به مدت هفت روز یا بیشتر شاید زیبا به نظر نرسد و تنفس شما نیز برای حدود یک ماه یا بیشتر به دلیل تورم مختل باشد. تورم بینی چندین ماه بعد از عمل بتدریج کاهش می یابد و شما باید برای حصول به نتیجه نهایی صبور باشید. اگر چه تغییرات اساسی در عرض دوازده ماه نخست رخ می دهد، اغلب این تغییرات تا دو سال نیز ادامه می یابد. مناطقی از بینی که در اوایل به نظر بیمار نیاز به عمل مجدد دارند، اغلب خود به خود بهبود می یابند همان گونه که ممکن است مشکلات کوچکی با گذشت زمان خود را نشان دهند. ویزیتهای بعد از عمل توسط جراح، اطمینان بخش شما بوده و می توانیم در این ویزیت ها در مورد این اشکالات جزئی و نحوه اصلاح آنها صحبت کنیم.

هدف نهایی جراحی بینی زیبایی مطلق نیست، اگر چه این چیزی است که ما می خواهیم. هدف، بهترین نتیجه جراحی قابل حصول است. گاهی بهتر شدن بینی که الزامأ معادل زیبایی مطلق نیست، بهترین نتیجه قابل دسترسی بدون اضافه کردن ریسکی برای شما می باشد. من به دنبال بهترین نتیجه برای شما هستم به شرطی که نخست سلامت شما و سپس عملکرد و نهایتأ زیبایی را در نظر داشته باشم.

در مورد بینی های عمل نشده این مزیت وجود دارد که ساختمانهای بینی دست نخورده بوده و دیواره وسط بینی که بهترین منبع برای تهیه گرافت است، سالم می باشد. انتظار نود درصد موفقیت برای نتیجه گیری از عمل با یکبار عمل جراحى می رود چرا که کیفیت غضروف و استخوان بینی بیمار و نیز روند ترمیم بیمار توسط جراح کنترل نمی شود. همواره ممکن است اشکالات کوچکی پس از عمل رخ دهد که طی عمل روتوش که معمولا مختصرتر از مرحله اول است، قابل ترمیم است ولی انجام روتوش قبل از یکسال میسر نمی باشد. در مورد بینی های عمل شده شانس موفقیت با یکبار عمل حدودأ هشتاد درصد می باشد.

از نظر فصلی تفاوتی نمی کند که عمل جراحی بینی در چه فصلی از سال انجام شود ولی باید توجه نمود که در بیماران مبتلا به آلرژی به خصوص آلرژی های فصلی در زمان ؟ عمل جراحی بینی صورت گیرد. از نظر سن عمل جراحی بینی در دختران بالای ۱۷ و در پسران بالای ۱۸ قابل انجام است و در سنین قبل از آن بعلت کامل شدن رشد استخوان های صورت نیز عمل جراحی بینی صورت گیرد.

عمل جراحی با بی حسی موضعی و بیهوشی کامل قابل انجام است و توصیه به عمل جراحی با بی هوشی کامل می‌شود و حداکثر ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری بوده و حدود ۷ – ۵ روز بایستی اسپلینت ( اتل ) داخلی و خارجی باقی بماند و بعد از آن از چسب ( tope ) استفاده نماید.کبودیهای اطراف بینی و چشم ها حدود ۲ – ۱ هفته باقی می ماند ولی تورم بینی ممکن است ۱۲- ۶ ماه ادامه یابد و نتیجه نهایی عمل جراحی بعد از ۶ ماه قابل قضاوت است.

بیمار به مدت ۴۸ -۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد و سپس از کمپرس گرم استفاده می‌نماید. بیماران بعد از یکماه می‌توانند ورزش معمولی داشته باشند ولی باید مواظب ضربه به بینی باشند که در چند ماه اول ممکن است با کمترین ضربه دچار شکستگی شوند. همچنین جلوگیری از خشک شدن بینی و خونریزی از پمادهای داخل بینی استفاده نماید.

روش های جراحى بينى ( رينوپلاستى)

براى انجام جراحى بينى ( رينوپلاستى) دو روش وجود دارد : روش باز و بسته

در روش باز با كمك يك برش ظريف بر روى ستونك بينى ، پوست بينى كاملا از غضروف و استخوان زيرين جدا مى شود و پس از انجام تغييرات لازم ، مجددا سر جاى خود دوخته مى شود.

در روش بسته ، دسترسى به قسمتهاى مختلف بينى از طريق برش هاى داخل بينى (داخل مخاطى ) انجام مى شود. من به عنوان جراحى كه به مدت ده سال از روش جراحى باز استفاده مى كردم، با اطمينان مى گويم كه روش جراحى بستهاز بسيارى جهات بر روش جراحى باز ارجح است، چرا: اين درست است كه در روش جراحى باز ديد جراح بهتر مى باشد و براى اموزش و ديدن جزئيات اناتومى مناسب تر است.

اما مزاياى روش بسته براى بيمار بسيار بيشتر است. نخست ان كه تورم و خون ريزى به مراتب در روش بسته كمتر است.

و مهمتر از همه به دليل باز نشدن كل بينى ، چسبندگى بعد از عمل بسيار كمتر است و بنا براين اگر در اينده نياز به عمل مجدد (روتوش) باشد،

به همين دليل دسترسى به بينى و نقاط مختلف ان ساده تر بوده و عدم چسبندگى ، عمل مجددرا پس از مدت زمان مناسب كاملا ميسر مى سازد.

البته يادگيرى فوت و فن جراحى بسته بسيار سخت تر از روش باز بوده ، ليكن هر چه حسن دارد براى بيمار است و به قول دكتر كنستانتين شاگرد دكتر شين ( استاد مسلم جراحى بينى از امريكا ) ، اگر جراح بينى شهامت كنار گذاشتن روش باز را خصوصا پس از سالها داشته باشد ، مزاياى روش بسته جبران سختى هاى استاد شدن در اين روش را خواهد كرد. مثال ملموس من براى بيمارانم این سوال مى باشد که : اگر شما به هر دليلى نيازمند جراحى كيسه صفرا باشيد و به شما دو جراح عالى را معرفى كنند كه يكى براى برداشتن كيسه صفرا سرتاسر شكم را برش مى دهد و ديگرى با كمك يك برش كوچك و اندوسكوپ كيسه صفرا را خارج مى كند ، شما كدام را انتخاب مى كنيد؟

مسلما هر انسان عاقلى روش بسته را انتخاب مى كند . اما شرط اول مسلط بودن جراح به اين روش مى باشد.

 

روش ابداعی دکتر فقیهی (clacc (cold light assissted complete closed:

دراین روش کل جراحی به طور بسته انجام میشود.حتی جراحی بر روی نوک بینی که در روش بسته نیز معمولا با جدا کردن غضروف های نوک بینی از اتصال پوستی انجام

میشود، بدون جدا کردن وکاملا به طور بسته انجام شده و تنها بخیه خارجی بر روی پوست، در قسمت خارجی سوراخ های بینی و به منظور تنگ کردن آنها خواهد بود.

استفاده از نور سرد نیز باعث دید کامل قسمت بالای بینی میشود.

 

تفاوت رینوپلاستی سنتی و رینوپلاستی مدرن چیست ؟

در رینو پلاستی سنتی فقط کوچک شدن و ظاهر بینی مد نظر بود و به همین علت بینی از لحاظ کاربردی دچار مشکل می شد . در این نو ع جراحی ، قسمت زیادی از غضروف ها برداشته و استخوان ها به شدت خورد می شدند اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،اعتقاد بر این است که غضروف ها را می توان با بخیه زدن و شکل دادن ، هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکردی بهبود داد .

جراحی بینی استخوانی – غضروفی

مهمترین شاخص در نتیجه نهایی زیبایی بینی ، ضخامت پوست است. اگر پوست بینی نازک باشد و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشد به آن بینی استخوانی (غضروفی) میگویند.

ضخامت پوست در بینی های عضروفی یا استخوانی کمتر است ، پوست انعطاف پذیر تر می باشد، تغییرات بیشتری را می تواند تحمل کند و دست جراح برای ایجاد تغییر در بینی با تراش استخوان و غضروف بازتر است .

یک جراح مجرب به راحتی می تواند تمام اشکالات بینی استخوانی یا قضروفی را برطرف کند و شکل دلخواه را با توجه به خصوصیات ظاهری سایر اجزای صورت به وجود آورد .

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی اصطلاحی است که به بینی هایی که در قسمت نیمه پایینی بینی دارای پوستی ضخیم و چربی زا هستند است اطلاق می شود ، ضخامت پوست بینی زیاد بوده و از استخوان های غیر محکمی برخوردار است و معمولا نتیجه جراحی ضعیفتر است.

در عمل جراحی بینی های گوشتی مهمترین کار کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت دیگر است. بافت افزودنی معمولا از غضروف تیغه ی بینی می باشد . در موارد خاص که تیغه ی بینی غضروف نداشته باشد (مثلا در اثر تصادف) ؛ از غضروف گوش ، بدون اینکه به ظاهر گوش صدمه ای وارد شود استفاده می شود .به این ترتیب آنچه که از غضروف بینی کاسته می شود و یا به آن اضافه می گردد باعث می شود که نوک بینی جمع تر شود و تقویت پایه ی بینی، سبب کشش نوک بینی و زیبایی و دوام عمل جراحی بینی می گردد.

برخی مشخصات بینی های گوشتی عبارتند از :

 • پوست ضخیم و چرب نوک بینی
 • غضروف پهن و بزرگ جلوی بینی
 • بافت همبند زیاد در زیر پوست
 • غضروف های بزرگ و قطور پایینیِ کناری
 • بافت ضعیف غضروفی که معمولا حالت ارتجاعی دارد
 • عوارض عمل بینی گوشتی

مراجعه کنندگانی که مشکل اصلی آنها بافت نرم زیاد و به خصوص پوست قطور می باشد، به این دلیل که تورم ناشی از عمل برای شکل دهی نهایی طولانی می شود، کار عمل جراحی بینی آنها کمی دقیق تر و حساس تر است و به جراح مجرب و کار آمد تری نیاز دارد و هم جراح و هم بیمار بایدکمی صبور باشند تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند. این زمان گاهی تا سه سال هم گزارش شده است. البته لازم به ذکر است این تورم در بینیهای گوشتی با آمپول های ضد التهاب بر طرف می شود .

پولیپ بینی

اگر مخاط (لایه پوشاننده داخل بینی )، بیش از حد نرمال رشد کند، بافت اضافی در داخل بینی به وجود خواهد آمد که پولیپ نام دارد.

نحوه شکل گیری پولیپ بینی

پولیپ بینی معمولا در اثر واکنش به آلرژن ها یا مواد حساسیت زا ایجاد شده و فضای داخل بینی را پر می کند .

عوراض و نشانه های پولیپ بینی :

در اثر گرفتگی حفره بینی جریان هوای داخل بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد به سختی نفس میکشد .

سر درد ،کاهش حس بویایی و خلط پشت حلق از دبگر عوارض پولیپ به شمار می آیند.

راههای درمان پولیپ بینی :

برای درمان پولیپ بینی می توان از دارو استفاده کرد اما در صورتی که درمان دارویی موثر واقع نگردد و در صورت تمایل مراجعه کننده ، جراحی زیبایی بینی به همراه انجام آندوسکوپی بینی و سینوس ها توصیه می شود.

انحراف بینی

بینی از یک ساختمان هرمی شکل تشکیل شده است که توسط یک تیغه ی وسط به دو حفره نسبتا مساوی تقسیم می شود اگر این تیغه ی وسط کج شده باشد و یکی یا هر دو حفره را مسدود کرده باشد اصطلاح انحراف بینی به کا ر برده می شود .

گاهی اوقات کجی تیغه بینی امکان دارد که تنها داخلی بوده و باعث مشکل تنفس شده باشد و در ظاهر صاف به نظر برسد اما اگر انحراف در کل هرم بینی بوده و بینی کج رشد کرده باشد، بینی در ظاهر نیز کج به نظر می رسد

علل بروز انحراف در بینی

ضربه خوردن و رشد ناهنجار سپتوم(تیغه میانی بینی) را می توان برخی از دلایل بروز انحراف بینی عنوان کرد.

عوارض و مشکلات انحراف بینی

از عوارض بینی با سپتوم کج خونریزی های مکرر بینی ، سردرد و همچنین سینوزیت مزمن می باشد.

توصیه های قبل از عمل بینی

 1. اگر شاغل هستید یک هفته مرخصی لازم است چون کبودی ندارید و تورم کم می باشد بعد از یک هفته میتوانید به کار خود ادامه دهید.
 2. کسانی که از خارج کشور برای جراحی مراجعه می کنند لازمست قبل از عزیمت به ایران برای وقت عمل با اینجانب هماهنگ شود . اقامت 10 روز در ایران کفایت میکند و می توانید عکس رخ و نیمرخ خود را برای مشاوره از طریق سایت ارسال کنید . این توصیه برای مراجعین شهرستانی نیز قابل انجام است.
 3. مصرف سیگار و دخانیات یک هفته قبل و بعد جراحی قطع می شود .
 4. شب قبل از عمل بهتر است نیم ساعت پیاده روى کنید.
 5. شب قبل، غذاى سبک میل فرمایید.
 6. قبل از خواب استحمام کنید.
 7. در صورتى که اضطراب عمل جراحى پلاستیک بینی مانع خواب گردد، میتوان از آرام بخش هایى نظیر اکسازپام استفاده نمود.
 8. در صورتی که از داروى خاصى استفاده میکنید، به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف آسپیرین و داروهای مشابه موجب ورم و کبودی بینیپس از جراحی می گردد.
 9. افرادى که دچار بیمارى زمینه اى نظیر بیمارى هاى قلبى، ریوى، نورولوژیک و … مى باشند، باید جراح خود را قبل از عمل مطلع سازند.
 10. شب قبل از عمل، از ١٢ شب ناشتا باشید. (صبح روز عمل از خوراکى ها -حتى آب- اجتناب فرمایید.)
 11. شب قبل، ساعت عمل خود را با خانم منشی قطعى فرمایید.
 12. لطفاً با احتساب ترافیک صبحگاهى تهران، ١ ساعت قبل از عمل جهت پذیرش و انجام آزمایش خون در مرکز جراحى حاضر باشید.
 13. دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشید

توصیه های پس از عمل بینی

 1. روز اول استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.
 2. کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده گردد.
 3. تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.
 4. استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.
 5. داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.
 6. از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.
 7. از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی را خشک نمائید.
 8. از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید. ۹٫ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری بپرهیزید.
 9. قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.
 10. حداقل به مدت دو هفته از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.
 11. دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.
 12. از دستکاری لب بالا و بینی خودداری کنید تا بینی دچار جابجایی نشود.
 13. حداقل یک هفته از پوشیدن لباسهایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی میباشد خودداری کنید.
 14. حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافتها میشود.
 15. به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.
 16. حداقل ۲ ماه ازعینک استفاده نکنید . در صورتیکه عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، بلامانع میباشد.
 17. بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد شستشو دهید.
 18. تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید .
 19. استفاده ازپمادهای ترمیمی فقط به دستور پزشک میباشد.
 20. درصورت بروز هر مشکلی با جراح بینی خود تماس بگیرید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، رعایت دستورات پزشک الزامی میباشد و تا بدست آمدن نتیجه نهائی بینی حداقل گذر زمان ۶ ماه و حداکثر یک سال میباشد لذا با صبوری با پزشک خود در ارتباط باشید.بخصوص بعد از برداشتن گچ بدلیل تحت فشار بودن بینی احتمال دیدن بینی باریک و قلمی زیاد میباشد لذا برطرف شدن این موضوع نیاز به گذر زمان وزدن چسب بصورت مرتب تا زمان اعلام شده توسط جراح میباشد

تماس با دکتر علیرضا فقیهی

یک انسان عادی چند چشم دارد؟

آدرس مطب

تهران - خیابان پاسداران - نبش دشتستان 6
ساختمان آفتاب - پلاک 74 - طبقه ی 5 - واحد 19

راه های ارتباط با ما

alirezafaghihi20 [at] yahoo.com
02122858458 - 09031303111 - 02122882578

ساعات کار مطب

شنبه ،یکشنبه ،سه شنبه ، چهارشنبه
ساعت 17 الی 19

بیمارستان ها و کلینیک های طرف همکاری