هدف از جراحی پلاستیک زیبایی صورت این است که حداکثر آنچه که برای شما ممکن است زیبا شوید. بیشتر از آن امکان پذیر نیست. اگر انتظار شما از جراحی تغییر شگفت انگیز باشد مقدور نخواهد شد. جراحی پلاستیک، ترکیبی از علم و هنر است. جراحی پلاستیک، علم مطلق نیست و بدلیل وجود بعضی عوامل دخیل در نتیجه نهایی (مثل پروسه ترمیم بافت) تماما در کنترل جراح یا بیمار نیست. غیر ممکن است که نتیجه را تضمین نمود. در هر حال نتیجه جراحی در جراحی صورت در بعضی بیماران نسبت به دیگران بیشتر قابل پیش بینی است.

این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد مثل:
 • وضعیت فیزیکی صورت
 • ضخامت و وضعیت پوست
 • وجود یا فقدان میزان چربی در صورت
 • سن نسبی پوست
 • تعداد و انواع چروک های موجود
 • اسکلت استخوان
 • تاثیرات وراثتی و هورمونی و غیره.


جراحی پلاستیک برای اصلاح شلی و افتادگی و یا چروک های پوست در نظر گرفته شده اسکارهایی (جای برش جراحی) به جا می گذارد. علی رغم آنچه که ممکن است شنیده باشید تمام اسکارهای جراحی را نمی توان از بین برد. هنر جراح پلاستیک این است که اسکارها را در خطوط طبیعی صورت قرار دهد جایی که کمتر دیده شده یا به راحتی بوسیله آرایش یا استیل موها پوشانده شوند. با وجودی که اسکارها دایمی هستند بندرت مشخص هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند.

کشیدن پوست صورت:

یکی از فواید جراحی های زیبایی ایجاد حس اعتماد به نفس و جوانی است، و شاید مهمترین اجزای بدن در این رابطه، صورت باشد.
گذر زمان، استرس های زندگی، نور خورشید و ... عواملی هستند که باعث شل شدن عضلات صورت وافزایش چین و چروک صورت می شوند.

کشیدن پوست صورت که اصطلاحا لیفتینگ صورت گفته می شود برای جوان تر کردن پوست وحالت صورت طراحی شده است.انواع روشهای لیفتینگ صورت ابداع شده است که هر کدام در موارد خاص خودش کاربرد دارد. بهترین کاندید این عمل فردی است که ساختار استخوانی صورت وی خوب باشد و فقط نسج نرم صورت او خود را ول کرده باشند ودر ضمن فاقد چروک های ریز فراوان باشد. باید توجه داشت که هر چند با این عمل چین و چروک های سطحی پوست کمتر می شود ولی هدف اصلی این عمل کشیدن عضلات و فاشیاهای زیرپوست است. معمولا این عمل با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن ، بلفاروپلاستی ، لیفتینگ ابرو و پیشانی بطور هم زمان انجام میشود. سوالی که اغلب متقاضیان می پرسند این است که نتیجه این عمل چقدر دوام دارد؟ در جواب باید گفت با این عمل چهره ی شما جوان تر از همسن و سال های خودتان می شود اما زمان در حال گذر ودرحال تاثیرگذاری بر چهره ی شما است . این عمل نمی تواند از این اثر گذاری جلوگیری کند اما با گذشت زمان باز هم شما به نسبت همسن و سال های خودتان جوان تر به نظر خواهید رسید.

سن متقاضی، جنس پوست وی ، میزان کشیدگی فاشیاها وعضلات زیر پوست همگی بر نتیجه عمل موثرند.


چه سنی برای فیس لیفت مناسب است؟

هیچ سن بخصوصی برای انجام این عمل وجود ندارد، نتیجه این عمل می‌ تواند خیلی ظریف (تغییر مختصر) و خیلی شگفت‌ انگیز باشد و این نتیجه به ظاهر بیمار قبل از جراحی بستگی دارد.

آیا آثار برش های عمل جراحی فیس لیفت بعد از عمل قابل رؤیت است؟

خیر، این برشها دقیقا در حاشیه ی چین های طبیعی صورت، انجام می‌گیرد و در خط رویش موها پنهان می‌شود.

نتیجه ی جراحی چه مدت دوام دارد؟

جراحی پلاستیک صورت و گردن روند تغییرات مربوط به افزایش سن را کند و در حقیقت آهسته می کند. گذر زمان را کند می کند اما متوقف نمی کند. زود ترین زمانی که شما نیاز به عمل بعدی خواهید داشت بستگی به فرد دارد. می توان فقط تقریبی گفت. معمولا لیفت صورت و گردن که برای اصلاح شلی و افتادگی ناحیه فک و صورت و شلی پوست گردن انجام می شود ممکن است 5 تا 8 سال بعد نیاز به عمل مجدد داشته باشد. در تعداد کمی از بیماران، سرعت تغییرات سنی بیشتر است لذا ممکن است در زمان کوتاه تر از 5 سال نیاز به عمل مجدد داشته باشید. البته بعضی بیماران هرگز به عمل مجدد نیاز نخواهند داشت.

جراحی زیبایی صورت می تواند عارضه داشته باشد؟

هر عمل جراحی می تواند عارضه داشته باشد. در جراحی زیبایی صورت نمی توان انتظار عارضه نداشت اما عارضه های بسیار ناچیزی هستند. شایع ترین عارضه بعد از لیفت صورت هماتوم (تجمع خونی زیر پوست) است. در حدود 2 درصد تمام عمل های لیفت صورت این تجمع خون در عرض چند ساعت پس از عمل ایجاد می شود. هماتوم های کوچک را به سادگی و چند روز پس از جراحی در مطب می توان درمان نمود. عوارضی مثل فلج عصب، عفونت، زخم پوست، جای عمل برجسته(کلویید)، ضایعات رنگی نامنظم و ریزش مو نیز می تواند رخ دهد اما بسیار کم است. جزییات این عوارض و سایر عوارض ناآشکار دیگر را، در صورت درخواست شما می توان توضیح داد.

چرا عکس(فتوگرافی) قبل از عمل مهم است؟

همانطور که جراح، قفسه ی سینه را بدون رادیوگرافی از ریه نمی تواند بخوبی عمل نماید، جراح پلاستیک نیز بدون عکس های پزشکی صورت نمی تواند عمل کند. این عکس ها چیزی برای اینکه شما را بهتر نشان دهد نیست. شما ممکن است آنرا نا هنجار و نامناسب ببینید. عکس ها جزییات صورت شما را نشان می دهند که در انجام تکنیک های مختلف جراحی به ما کمک می کنند.

چه نوع بیهوشی برای عمل به کار برده می شود؟

هم بی حسی موضعی و هم بیهوشی عمومی را می توان بکار برد. بعضی از بیماران بی حسی موضعی را ترجیح می دهند که کاملا برای این عمل مناسب است. شما می توانید هر یک از آنها را انتخاب نمایید.

مدت زمان عمل چقدر است؟

مدت زمان عمل نسبت به میزان کاری که برای هر بیمار لازم است متغیر است. عمل لیفت صورت حدود 2-3 ساعت است.

چه زمانی بخیه ها کشیده می شوند؟

بعد از عمل لیفت صورت بخیه های جلوی گوش روز ششم یا هفتم برداشته می شوند. در بسیاری موارد سایر بخیه ها تا روز دوازدهم برداشته می شوند.

چه زمانی می توان آرایش کرد؟

صورت را می توان 10 روز پس از عمل آرایش نمود. برای پاک کردن آرایش، جهت حرکت پاک کردن به سمت بالا باشد.

آیا موها برای عمل تراشیده می شوند؟

موها تراشیده نمی شوند. برای عمل، حاشیه (باریکه) کوچکی از پشت و بالای گوش کوتاه می شود که پس از عمل دیده نمی شوند.

چه زمانی موها را می توان مرتب نمود؟

روز چهارم پس از عمل می توان موها را با آب ولرم و استفاده از شانه دندانه درشت شستشو نمود. تا روز ششم پس از عمل از شامپو استفاده ننمایید. از برس سز به نرمی می توانید استفاده کنید. از سشوار می توانید استفاده نمایید. باد آن داغ نباشد چون در نواحی عمل شده ممکنست حس کامل وجود نداشته باشد. مش کردن و رنگ کردن موها از سه هفته پس از عمل قابل انجام است.

پس از عمل چه کسی از بیمار مراقبت می کند؟

جهت مراجعه به مرکز جراحی و یا بیمارستان (روز عمل) همچنین هنگام ترخیص (عصر روز عمل یا روز بعد) خودتان رانندگی نکنید بلکه توسط همراه مراجعه و به منزل بروید. شب اول پس از عمل نیز شخصی نزدتان باشد.

دوران پس از عمل چه اتفاقی می افتد؟

شما باید بدانید که قبل از اینکه به شکلی که انتظار دارید تغییر نمایید، مراحلی را در دوران پس از عمل خواهید داشت. اول اینکه شما متورم و کمی کبود به نظر می آیید و بدنبال آن دوره گذرا و موقتی که قیافه شما برای خودتان غریبه و ناآشناست را تجربه خواهید نمود. این تغییرات برای هر کسی متفاوت است. وقتی عمل صورت و پلک ها با هم انجام شود این تغییرات 3 هفته طول خواهد کشید و در پایان این زمان بسیاری از بیماران می توانند در مجامع عمومی حضور یابند ولی اسکار(جای عمل) ممکن است احتیاج به آرایش داشته باشد که در بعضی بیماران این زمان ممکن است چند روز کمتر و در بعضی دیگر چند روز بیشتر به طول انجامد. بخاطر داشته باشید که بعضی از بیمارانی که عمل صورت و پلک انجام می دهند موقتا افسردگی بلافاصله پس از عمل پیدا می کنند که این کاملا طبیعی است و نباید نگران باشید. دیدن تورم و کبودی جالب نیست بخصوص که انتظار طبیعی این است که شما بهتر شده باشید. خوشبختانه این دوره به سرعت می گذرد. تورم بعد از جراحی صورت ایجاد می شود که معمولا خفیف و موقت است. توجه دقیق به آموزش های پس از عمل به کاهش تورم، تغییر رنگ و ناراحتی پس از عمل کمک می کند. برای کاهش تورم تا یک هفته زیر سینه و سرتان حدود 30 درجه بالا باشد.

کمپرس سر و صورت را پس از جراحی تا زمان خواب استفاده کنید و به صورت متناوب 15 دقیقه بگذارید و 15 دقیقه بردارید که باعث کاهش کبودی و تورم خواهد شد. تکه های یخ یا کیسه ی یخ نرم برای این منظور خوب است. از تماس مستقیم یخ با پوست صورت خودداری کنید و خیلی ملایم کیسه یخ را روی صورت قرار دهید. بخاطر داشته باشید که ناحیه عمل و پانسمان را خشک نگه دارید. 48 ساعت اول پس از عمل فعالیتتان را محدود کرده و استراحت کنید که نبض و فشارتان بالا نرود. می توانید در آب ولرم حمام کنید اما ناحیه عمل شده را خشک نگه دارید ( تا روز چهارم). پس از آن با پمادآنتی بیوتیک ناحیه عمل شده را چرب نموده و بطور کامل می توانید حمام نمایید. داروهایی که به شما داده خواهد شد را طبق دستورالعمل مربوطه مصرف نمایید و از حذف و یا مصرف اضافه ی دارو خودداری کنید. از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروییدی برای مدت ده روز پس از عمل اجتناب کنید.

توصیه ها :

 1. شب قبل از عمل حمام نمایید وسر خود را بشویید .
 2. هنگام ورود به اتاق عمل صورت شما باید فاقد هرگونه آرایشی باشد .
 3. تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد. کم حسی بویابی و لاله گوش تا چند هفته طبیعی است .
 4. بعد از عمل آنتی بیوتیک خود را طبق نظر پزشک مصرف کنید .
 5. از 2 هفته قبل از عمل تایک هفته بعد از عمل از خوردن داروهای بروفن ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام ، مفنامیک اسید و آسپرین خوداری کنید وچنانچه به هر دلیلی نیاز به مسکن داشته باشید فقط از استامینوفن ساده یا استامینوفن کدیینه استفاده نمایید .
 6. چهار هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار اجتناب نمایید.
 7. معمولا بعد از عمل از یک گن مخصوص برای جلوگیری از تجمع مایع استفاده می شود. خصوصا در مواردی که ساکشن غبغب (کشیدن چربی با استفاده از لوله های باریک و بدون برش پوستی با دستگاه مکنده) انجام گردد.

تماس با دکتر علیرضا فقیهی

یک انسان عادی چند چشم دارد؟

آدرس مطب

تهران - خیابان پاسداران - نبش دشتستان 6
ساختمان آفتاب - پلاک 74 - طبقه ی 5 - واحد 19

راه های ارتباط با ما

alirezafaghihi20 [at] yahoo.com
02122858458 - 09031303111 - 02122882578

ساعات کار مطب

شنبه ،یکشنبه ،سه شنبه ، چهارشنبه
ساعت 17 الی 19

بیمارستان ها و کلینیک های طرف همکاری